Пенисот: начини за вистинско зголемување

Многу мажи барем еднаш во животот размислувале да го зголемат својот пенис. Навистина, во секое време, мажите со голем пенис биле ценети и посакувани од жените. Импресивната големина на пенисот му дава на сопственикот доверба во себе и во сопствените сили, помага да се освои и да и се даде незаборавно задоволство на дамата.

Сега интернетот и телевизијата нудат многу начини и методи со кои можете да го зголемите пенисот. Дали е ова мит или реалност? Кои се ефикасни, а кои не можат да помогнат? Колку брзо резултатот ќе биде видлив? Колку е долго? Овие прашања се од интерес за поголемиот дел од машката популација. Едно е јасно: без разлика на почетната големина и возраст на личноста која сака да го направи пенисот подолг и подебел, тоа е можно, главната работа е желбата и вербата во успехот.

момче расте и кур големина

Врвот на растот на машките органи се јавува за време на пубертетот. Трае до околу 17 години, до 22 години, можни се мали промени во големината. Тогаш пенисот не расте и останува со овие параметри. Постојано се зголемува во текот на животот, пенисот е само мит.

Големината на пенисот е под влијание на генетската предиспозиција (наследност), хормоните, начинот на живот (правилна исхрана, вежбање и отсуство на лоши навики). Покрај тоа, често мажите кои не се задоволни со својот пенис имаат проблеми со прекумерната тежина, па затоа, често, визуелно, пенисот едноставно изгледа помал. Треба да разберете дека не е сосема точно да ги оценувате вашите гениталии одозгора. Аголот на гледање не ви дозволува да извлекувате правилни заклучоци и објективно да се споредувате со другите.

Просечната големина на пенисот е од 12 до 17 см во возбудена состојба. Ако должината на пенисот е помала од 8 см, тогаш ова е причина за размислување.

Сепак, се зависи од барањата и задоволството на партнерот. Способноста да и се даде на жената задоволство, употребата на различни пози и техники во сексот не зависи директно од големината. Главната работа е да ја слушате вашата сродна душа.

Методи за зголемување на пенисот

Во моментов се измислени многу методи за задоволување на желбата на машкиот пол за зголемување на големината на пенисот. Повеќето од нив можат да се направат самостојно дома.

Опции за промена на параметрите:

 • оперативен метод;
 • екстендери;
 • пумпи;
 • прстени за ерекција;
 • Виси;
 • jelqing;
 • Лекови.

Не сите методи се ефикасни, а ако се користи неправилно, техниката може да му наштети на здравјето на пенисот и на состојбата на телото како целина. Меѓутоа, со редовна употреба на апаратите, почитување на правилата за работа и секојдневно вежбање, можете да очекувате одличен резултат во зголемување на големината на пенисот.

Најефективни методи, покрај оперативниот, се екстендери и џелкинг. Тие работат на принципот на истегнување на ткивото и раст на нови клетки. Овој метод е познат уште од античко време.

Некои националности, за да задоволат прилично нестандардни идеи за убавината, постојано се протегаа на различни делови од телото. Африканските племиња во јужна Етиопија носат огромен накит на ушите и усните. Нивните големини постепено се зголемуваат, служи како еден вид продолжувач. Во Тајланд постои традиција да се достигне неверојатна големина на вратот. „Жените жирафа" постојано додаваат голем број специјални прстени на вратот и постигнуваат неверојатни резултати. Под влијание на силата на истегнување не растат само мускулите и кожата, туку и коскеното ткиво на вратните пршлени. Врз основа на овие примери, слободно може да се каже дека е можно зголемување на пенисот.

Хируршко зголемување на пенисот

оперативно зголемување на пенисот

Со помош на операцијата, пенисот може да се зголеми до 1 cm во обем и 6 cm во должина. Овој метод е навистина ефикасен, но никој не може да даде 100% гаранција за успехот на операцијата: постојат ризици и тешкотии. Задоволен од резултатот од операцијата според статистичките податоци од 17 до 35%. Затоа, можно е да се отфрли митот дека хируршкиот начин за постигнување на саканата големина е секогаш позитивен.

Постојат 2 типа на операции за зголемување на големината на пенисот:

 1. Издолжување на пенисот е хируршко сечење на потпорните лигаменти кои го прицврстуваат пенисот на карлицата. Ова ја релаксира напнатоста и го прави видлив поголемиот дел од органот.
 2. Задебелување на пенисот е техника која користи алографт или трансплантација на масно ткиво од одбран дел од телото и негово додавање на вратилото на пенисот.

Некои лекари ги извршуваат таквите операции во фази, додека други истовремено го продолжуваат и го зголемуваат обемот на пенисот.

Огромниот недостаток на оваа процедура се постоперативните компликации. Можни се воспалителни процеси, едем, намалена чувствителност, инфекции на рани, крварење.

Во иднина, можете да забележите намалување на големината на пенисот, неговата искривување, промена на аголот на ерекцијата. Затоа, вреди да се напомене дека таквите операции се ефикасни, но ризиците од компликации се многу високи.

Како работи екстендерот

мерење на пенисот по зголемување

Екстендерот е ефикасен начин за постигнување на посакуваните резултати без операција или болка. Тоа е уред кој го става пенисот и го извлекува, елиминирајќи ја искривувањето и зголемувајќи ја големината. Истегнувањето резултира со раст на нови клетки, издолжување и задебелување на органот. Апаратот се состои од потисен прстен, мека лента за задржување и шипки за продолжување, кои ви овозможуваат да ја прилагодите количината на затегнувачка сила.

Правилното носење на екстендер позитивно влијае на машката потенција, го подобрува либидото (привлечноста) и нема несакани ефекти. Фактот дека уредот негативно влијае на ерекцијата не е ништо повеќе од обичен мит.

За да ги постигнете саканите резултати, важно е да го носите уредот најмалку 4 часа дневно во период од 6 месеци или повеќе. Постигнатиот ефект е траен, со текот на времето пенисот нема да се намали во големина.

Ако ги следите упатствата и правилата за работа, продолжувачот нема да предизвика повреди или непријатности. Техниката на користење е едноставна и достапна за секого. Ако ременот е цврсто затегнат, можни се гребнатини и гребнатини. Во овој случај, се препорачува да се ослободите од напнатоста и да престанете да тренирате некое време.

Како функционираат пумпите и прстените на петел?

жена видела зголемен пенис од маж

Принципот на работа на пумпата е малку поинаков. Во цилиндерот на апаратот се става пенис, а со помош на пумпа се испумпува воздухот. Добиениот вакуум го зголемува протокот на крв во вратилото на пенисот. Крвта ги полни капиларите, волуменот на пенисот се зголемува, а големината на органот се зголемува и во должина и во ширина.

Таков уред се користи не повеќе од 30-40 минути. Добиениот ефект на издолжување не е траен, па затоа најдобро е да го користите непосредно пред сексуалниот однос. Во случај на злоупотреба и злоупотреба на пумпата, можни се хематоми, нарушена циркулација на крвта на пенисот и привремена импотенција.

Дејството на прстенот за ерекција е да го ограничи брзиот одлив на крв од пенисот. Ова го зголемува времетраењето на ерекцијата и го тренира циркулаторниот систем. Обично овие прстени се направени од силикон или латекс. Се облекува на основата на еректираниот фалус.

За најдобри резултати, вакуумските пумпи и прстените за петел се користат заедно.

Виси и џелкинг: што е суштината

Овие 2 методи се познати уште од античко време. Племињата од Африка ги користеле за зголемување на пенисот.

Масажа на пенисот за зголемување

Бесењето, или бесењето е прилично трауматична техника. За да постигнете добри резултати, треба да бидете многу внимателни. Прво, треба да го подготвите пенисот за постапката, да направите рачна масажа за да се загреете. Потоа на неа е фиксирана посебна структура и се суспендира мала тежина. Важно е да се започне само со мали товари, постепено зголемувајќи ја нивната тежина. По носењето, структурата се отстранува и повторно се врши масажа. Потребно е за да се подобри снабдувањето со крв во кавернозните тела. Понатаму, повторно се врши виси со голема тежина.

Закачувањето може да се направи додека лежите на страна, стоите и седите. За да бидете успешни, треба да посветувате многу време на вежбање секој ден.

Jelqing или „молзење" е збир на вежби специјално развиени во античко време за промена на волуменот, должината, тежината на пенисот. Методот е ефтин и лесен за употреба, потребни се само специјални лубриканти. Нејзината суштина е да се истегнува пенисот секој ден по 40 минути многу години. Вежбите во никој случај не треба да се прават кога пенисот е целосно во ерекција.

Jelqing е докажано дека е ефикасен, но потребно е долго време за да се постигнат резултати.

Дејство на апчиња

Аптеките нудат различни лекови за промена на параметрите на пенисот. Дали се толку ефикасни во зголемувањето на големината на пенисот? Дали е тоа мит или навистина помагаат да се отстрани проблемот со малите димензии на пенисот?

маж со зголемен пенис

Сите лекови се поделени во 3 групи:

 1. биолошки активни адитиви (додатоци во исхраната);
 2. хормонски лекови;
 3. апчиња кои ја зголемуваат ерекцијата.

Додатоците во исхраната сами по себе не предизвикуваат раст на пенисот. Тие главно содржат заеднички минерални и витамински комплекси кои го поддржуваат здравјето на мажите.

Хормоналните препарати содржат тестостерон и неговите деривати. Тие не секогаш предизвикуваат раст на пенисот, бидејќи хормоналната позадина е различна за секого и, згора на тоа, негативно влијае на човечкиот црн дроб.

Подобрувачите на ерекцијата делуваат на пенисот, навидум зголемувајќи го во големина. Но, резултатот е привремен, по завршувањето на земањето на лекот, ефектот исчезнува, пенисот ќе се врати во претходната состојба. Затоа, мислењето дека лековите можат да ја зголемат должината и обемот на машкиот орган често е само мит, односно секако е невозможно да се зборува за ефикасноста на сите таблети без исклучок за зголемување на големината на пенисот.

Како заклучок, вреди да се напомене дека имајќи трпение, стремејќи се кон зацртаната цел и верба во успех, можно е да се промени големината на пенисот.